Our Activity

בית הספר

בבית הספר יש 9 כיתות, 250  תלמידים ותלמידות ו-18 מורים ומורות.

התלמידים בבית הספר מגיעים מסוריה, עיראק, איראן, קונגו, סומליה ואפגניסטאן.

מתוך אמונה אמיתית שדווקא מבוגרים משמעותיים, שמדברים את השפה ומכירים את התרבות הם בדיוק מה שהתלמידים והתלמידות שלנו צריכים-  גם צוות המורים והמורות של בית הספר מורכב כולו מנשים וגברים מהמחנות, פליטים בעצמם, שבוחרים יום-יום לקחת אחריות ולחנך את דור העתיד.

הכיתות מחולקות לפי שפת האם וגיל . התלמידים ותלמידות לומדים אנגלית, חשבון, שפת אם, יוונית, ומקצועות נוספים כמו ספורט, אמנות, כישורי חיים גינון ועוד. הכל- על ידי מורים המדברים את שפת האם שלהם. 

בית הספר ממוקם מחוץ למחנות, במרכז הקהילתי "one happy family". בעזרת מערך הסעות מגיעים הילדים לבית הספר, מקבלים ארוחה חמה בפתיחת היום, ואחת בסיומו, לומדים, משחקים, רבים אחד עם השני ויוצרים חברויות חדשות. כל זה קורה בליווי והדרכה של המורים שיחד איתם מצליחים להתגבר כמעט על כל קונפליקט, קושי ואתגר פוגשים אהבה, אמונה והצבת גבולות.

המטרה שלנו,היא מילוי הזכות הבסיסית של כל אדם ואישה בעולם- הזכות להשכלה.
מעבר לכך, אנחנו פועלים יום יום לבניית מכנה משותף בין קבוצות והעמים שונים בבית הספר, ולהטמעה של האמונה שהשילוב הזה- אפשרי. 

אנחנו מתעקשים לקרוא למה שאנחנו עושים בבית הספר  "חינוך של שלום"  ולא "חינוך לשלום" כדי לתת למעשה שלנו תוקף של הגשמה בהווה. לא מדובר ב"חינוך לשלום" הטומן בחובו פוטנציאל עתידי לשלום, אלא בהגשמה משותפת ומודעת של מרחב חינוכי-קהילתי שמקיים בתוכו קודים של חברה בשלום בכל רבדיו. 

"בשבילי הלמידה בבית הספר מתחלקת לשני חלקים – חלק אחד, על כבוד, שיתוף פעולה וחברות. החלק השני מתרכז בנושאים שאנחנו לומדים – חשבון אנגלית שפת אם, יוונית וספורט. אני אוהבת את שני החלקים בצורה שווה!

 

מרים, 14, סוריה

רוח בית הספר

בעולם יש כיום כ-68 מיליון פליטים, שלמעלה ממחציתם מתחת לגיל 18. מרבית ילדים אלו לא זכו ללמוד בבית הספר ולרכוש השכלה, וחלקם לא יודעים אפילו לכתוב את שמם או לספור עד עשר. 

בעולם קוראים לדור הילדים הזה: "הדור האבוד", אולם אלו ילדים מלאי רצון וסקרנות, צמאים לחוויות ילדות ולמגע אנושי מיטיב, הם חולמים על חיים טובים במולדת שלהם, ועל מה שיעשו כשיהיו גדולים, רוצים לאהוב ולהיות גאים בעצמם ובמשפחותיהם. הם רוצים תקווה. 

הדור הזה הוא לא הדור "האבוד", זהו דור העתיד שלנו, המנהיגים והמנהיגות הבאים של העולם.

כדור העתיד מגיע לתלמידים ולתלמידות שלנו החינוך האיכותי והמקיף ביותר. 

בית הספר שם דגש על כך שיהיה מקום לכל התרבויות שהוא מכיל, יחד עם תוך הכנה למפגש עם התרבויות האירופאיות אליהן יגיעו הפליטים בהמשך.

כאשר בסיס זה מתקיים, ולכל תלמיד ומורה יש את הביטחון שרואים אותו, שיש לו מקום ושיש ביטוי לזהות שלו, ניתן לאט לאט לצאת מהמצב ההישרדותי אליו נכנסו כאשר הגיעו לאי.  במקום לשמר את מציאות הפליטות, בה אין ביטוי למרכיבי הזהות שלהם, אנחנו בבית נספר בוחרים להתחיל להכיר ולפגוש תרבויות חדשות.

בסיס זה מחזיר את הכוח והשליטה לידיים של הקהילה מאפשר למורים ולבני הנוער לתפוס את מקומם כמנהיגים ומובילים בקהילתם, מאפשר לילדים להיות ילדים  ולהורים לחזור למקומם כראשי המשפחה.

בית הספר הוא בית לקהילה. בכל חג של הדתות השונות, קהילת בית הספר מתכנסת לחגיגה קהילתית וחוגגת יחד בשירים וריקודים מכל התרבויות. כמו כן, שערי בית הספר תמיד פתוחים ומזמינים לאנשי ונשות הקהילה להיות חלק, להתייעץ ולבקש עזרה.

כל כיתה בבית הספר נושאת שם של חיה, שאותה בחרו התלמידים בעצמם. כך אפשר למצוא את כיתת "נמר", "דרקון", "אריה" ו"דולפין". אנחנו מאמינים שלמידה אינה מסתכמת בישיבה בכיתה מול לוח. בשביל ללמוד צריך גם לצאת מהכיתה: לחוות, להתנסות ולהתאמן יחד – עבודה בגינה, משחק בהפסקה והיכרות עם חברים חדשים, שיעור ספורט, איך עובדים יחד בקבוצה, הכנת ארוחת ערב, היכרות עם תרבויות חדשות אחרות וגם מה קורה אם רבים, אם לא מסכימים זה עם זו, אם צוחקים עליי, אם אני לא מקבל את מה שאני רוצה? הלמידה בבית הספר היא הוליסטית, ובעזרתה אנחנו מנסים לגעת במכלול החיים של התלמידים והתלמידות, ולספק את מיטב הכלים ואת המרחב להתאמן וללמוד אותם. התלמידים והתלמידות לומדים שיעורים של כישורי חיים, שיעורי חינוך וכן מתקיים יום שלם, שמוקדש כולו למפגש בין הכיתות והשפות השונות דרך משחקים ותחרות בריאה. ביום זה התלמידים הבוגרים מדריכים את הכיתות הצעירות. זאת כחלק מתוכנית המנהיגות, שמציבה אותם בחזית בית הספר כסוכני השינוי וכמודל לחיקוי לתלמידים ולתלמידות הצעירים יותר.

"בשבילי הלמידה בבית הספר נחלקת לשני חלקים – חלק אחד: כבוד, שיתוף פעולה וחברות. החלק השני מתרכז בנושאים שאנחנו לומדים – חשבון אנגלית שפת אם, יוונית וספורט. אני אוהבת את שני החלקים בצורה שווה!" (מרים 14, סוריה)  

 כך נראה יום בבית הספר שלנו:

אחר הצהריים

ארוחת ערב

ניקוי וסידור בית הספר

הסעות חזרה למחנה הפליטים

מה לומדים?

שעורי יוונית, אנגלית, מתמטיקה, שפת אם, ספורט, מוזיקה, תאטרון וכישורי חיים

מתחילים את היום

פגישות צוות מורים

הסעות לבית הספר

בית הספר למבוגרים

בכל יום לפני שהילדים מגיעים לבית הספר, מבנה בית הספר הופך לבית ספר למבוגרים שבו לומדים מעל ל-350 נשים וגברים מסוריה, אפגניסטאן, איראן, עיראק, קונגו, וחוף השנהב. בית הספר הוא פרויקט משותף שלנו ושל השותפים שלנו מהמרכז הקהילתי ONE HAPPPY FAMILY CENTER.

בית הספר עובד במתכונת דומה לזו של בית הספר לילדים, התלמידים לומדים בכיתות לפי שפת המקור, וההוראה מתמקדת בלימודי שפות: אנגלית ויוונית, בחלוקה לקבוצות: דוברי ערבית, דוברי פרסית ודוברי צרפתית.

המורים וגם הרכזים של בית הספר הם פליטים ופליטות שמגיעים מהמחנות. 

בית הספר למבוגרים משלים את העבודה שלנו בבית הספר לילדים ומייצר מסגרת הוליסטית שבה יש גישה שווה ללימודי שפה לילדים ומבוגרים. רכישת שפה מאפשרת בין השאר חזרה של המבוגרים ל"תפקידם", ויוצרת הזדמנויות למורים ולהורים מקרב קהילת הפליטים לתפקד כמבוגרים בקהילה ובחברה, לצמצם את הפער השפתי ולצמצם את פער ההזדמנויות לרכוש השכלה שיש בין ילדים למבוגרים. פער שעלול להיווצר אם למבוגרים לא תהיה גישה לרכישת השפה.

Follow us on:

 

  • Facebook
  • Grey Instagram Icon
  • Twitter

Donate Us

 

עזרו לנו לעזור להם